EEUFR1E331B Panasonic
EEUFR1E331B Images
Please contact us for more photos of EEUFR1E331B
Part Number EEUFR1E331B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 25V 20% (8 X 11.5mm) Radial 5mm 950mA 6000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1E331B
Datasheet download EEUFR1E331B.pdf
Request Quotation for EEUFR1E331B
EEUFR1E331B Specifications
Part Number EEUFR1E331B
Ripple Current 950 mA
Operating Temperature -40 to 105 °C
Leakage Current 82.5@2Min uA
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Capacitance Value 330 uF
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 25 V
Product Dimensions 11.5 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Package/Case 8 X 11.5
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm