EEUFR1E471L Panasonic
EEUFR1E471L Images
Please contact us for more photos of EEUFR1E471L
Part Number EEUFR1E471L
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 25V 20% (8 X 20mm) Radial 3.5mm 1560mA 9000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1E471L
Datasheet download EEUFR1E471L.pdf
Request Quotation for EEUFR1E471L
EEUFR1E471L Specifications
Part Number EEUFR1E471L
Package/Case 8 X 20
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Leakage Current 117.5@2Min uA
Voltage(DC) 25 V
Capacitance Value 470 uF
Product Dimensions 20 mm
Rad Hard No
Ripple Current 1560 mA
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 8 mm
Product Height 20 mm