EEVFK1C332M Panasonic
EEVFK1C332M Images
Please contact us for more photos of EEVFK1C332M
Part Number EEVFK1C332M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 3300uF 16V 20% (16 X 16.5mm) SMD 1800mA 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEVFK1C332M
Datasheet download EEVFK1C332M.pdf
Request Quotation for EEVFK1C332M
EEVFK1C332M Specifications
Part Number EEVFK1C332M
Leakage Current 528@2Min uA
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Ripple Current 1800 mA
Capacitance Value 3300 uF
Lead Finish Tin
Package/Case 16 X 16.5
Voltage(DC) 16 V
Product Dimensions 16.5 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Max Processing Temp 230
Product Diameter 16 mm
Product Height 16.5 mm