| Part Number | ERJ12ZYJ5R6U |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 771910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Thick Film 2010 5.6 Ohm 5% 3 4W -100ppm \u00b0C to 600ppm \u00b0C Molded SMD SMD Embossed Carrier T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Fixed Single-Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ERJ12ZYJ5R6U |
| Datasheet download |
| Part Number | ERJ12ZYJ5R6U |
|---|---|
| Power Rating | 0.75 W |
| Product Dimensions | 5 x 2.5 x 0.6 mm |
| Tolerance | 5 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Case Style | Molded |
| Rad Hard | No |
| Case Size | 2010 |
| Temperature Coefficient | -100 to 600 ppm/°C |
| Resistance Value | 5.6 Ohm |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 155 °C |
| Product Depth | 2.5 mm |
| Product Height | 0.6 mm |
| Product Length | 5 mm |
| Product Weight | 27 mg |
| Replacement Part Number | PART-ERJ12ZYJ5R6U |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Res Thick Film 0805 11.5K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ6ENF1152V.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0805 76.8K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ6ENF7682V.pdf |
|
Panasonic | Res Thin Film 0603 3.3K Ohm 0.5% 1 10W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERA3AED332V.pdf |
|
Bourns | Res Thick Film 0201 0 Ohm 5% 1 20W Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for CR0201-J -000GZ2.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0603 2K Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR03EZPJ202.pdf |
|
Vishay | Res Wirewound 10 Ohm 5% 175W \u00b130ppm \u00b0C Ceramic Hi Temp Sil Radial Lug Bolt-On Skin Pack Download PDF datasheet for NHL17507E10R00JE.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 1206 180 Ohm 5% 1 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ8GEYJ181V.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0603 1.5M Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR03EZPJ155.pdf |
|
Bourns | BNSCR01005-FW-6041GZ2 RES, SM 6.04K OHM - |
|
Panasonic | Res Thick Film 0805 2.2 Ohm 5% 1 4W \u00b1300ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJP06J2R2V.pdf |