MCR18EZPF16R5 ROHM
MCR18EZPF16R5 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZPF16R5
Part Number MCR18EZPF16R5
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 16.5 Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZPF16R5
Datasheet download MCR18EZPF16R5.pdf
Request Quotation for MCR18EZPF16R5
MCR18EZPF16R5 Specifications
Part Number MCR18EZPF16R5
Type Thick Film
Pin Count 2
Rad Hard No
Supplier Package 1206
Case Style Molded
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Maximum Processing Temperature 260 °C
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Resistance Value 16.5 Ohm
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm