MCR01MZPF40R2 ROHM
MCR01MZPF40R2 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPF40R2
Part Number MCR01MZPF40R2
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 40.2 Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPF40R2
Datasheet download MCR01MZPF40R2.pdf
Request Quotation for MCR01MZPF40R2
MCR01MZPF40R2 Specifications
Part Number MCR01MZPF40R2
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260|265
Case Size 0402
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin
Tolerance 1 %
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Package Type SMD
Power Rating 0.0625 W
Military Standard
Failure Rate
Type Thick Film
Resistance Value 40.2 Ohm
Rad Hard No
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Case Style Molded
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm