| Part Number | ERJ2RKF1653X |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 777830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Thick Film 0402 165K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Fixed Single-Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ERJ2RKF1653X |
| Datasheet download |
| Part Number | ERJ2RKF1653X |
|---|---|
| Product Dimensions | 1 x 0.5 x 0.35 mm |
| Case Style | Molded |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Resistance Value | 165 kOhm |
| Mounting | Surface Mount |
| Case Size | 0402 |
| Power Rating | 0.1 W |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 155 °C |
| Tolerance | 1 % |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm/°C |
| Product Depth | 0.5 mm |
| Product Height | 0.35 mm |
| Product Length | 1 mm |
| Product Weight | 0.8 mg |
| Replacement Part Number | PART-ERJ2RKF1653X |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Res Thick Film 0402 698K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ2RKF6983X.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 1206 68.1K Ohm 0.1% 1 4W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD Waffle Pack Download PDF datasheet for D55342E07B68B1SWI.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0402 33 Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Punched Carrier Taping Download PDF datasheet for ERJU02J330X.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 1206 6.2K Ohm 5% 1 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ8GEYJ622V.pdf |
|
Vishay | Res Thick Film 0705 40K Ohm 1% 3 20W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Waffle Tray Download PDF datasheet for M55342K06B40E0RWB.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 1210 2.2K Ohm 5% 1 2W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ERJP14J222U.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0805 49.9K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ6ENF4992V.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 1206 20K Ohm 1% 1 4W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for TNPW120620K0FHEA.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0805 0.05 Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJL06KF50MV.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0603 39.2K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR03EZPFX3922.pdf |