| Part Number | ERJ2RKF2001X |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 242630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Thick Film 0402 2K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Fixed Single-Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ERJ2RKF2001X |
| Datasheet download |
| Part Number | ERJ2RKF2001X |
|---|---|
| Case Style | Molded |
| Product Dimensions | 1 x 0.5 x 0.35 mm |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Case Size | 0402 |
| Resistance Value | 2 kOhm |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 155 °C |
| Tolerance | 1 % |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm/°C |
| Product Depth | 0.5 mm |
| Product Height | 0.35 mm |
| Product Length | 1 mm |
| Product Weight | 0.8 mg |
| Replacement Part Number | PART-ERJ2RKF2001X |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Res Thick Film 0805 1.33K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for RCA08051K33FKEA.pdf |
|
Vishay | Res Thick Film 2512 24.9 Ohm 1% 1W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Blister T R Download PDF datasheet for CRCW251224R9FKEG.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0603 4.64K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR03EZPFX4641.pdf |
|
Vishay | Res Thick Film 2512 0 Ohm 1W Molded SMD T R Download PDF datasheet for M32159B09MWB.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0805 88.7K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ6ENF8872V.pdf |
|
Stackpole | Res Thick Film 1206 0.1 Ohm 5% 1 2W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for CSR1206JTR100.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0402 909K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ2RKF9093X.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 0603 1K Ohm 0.1% 1 10W \u00b115ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCT06030E1001BP100.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0805 17.8K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR10EZHF1782.pdf |
|
Vishay | RES THNFLM D55342 1206 5K OHM 0.1% 25PPM 0.01% Download PDF datasheet for D55342E07B5B00RT0.pdf |