ERJ8BQF5R6V Panasonic
ERJ8BQF5R6V Images
Please contact us for more photos of ERJ8BQF5R6V
Part Number ERJ8BQF5R6V
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 5.6 Ohm 1% 1 2W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERJ8BQF5R6V
Datasheet download ERJ8BQF5R6V.pdf
Request Quotation for ERJ8BQF5R6V
ERJ8BQF5R6V Specifications
Part Number ERJ8BQF5R6V
Case Size 1206
Power Rating 0.5 W
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Rad Hard No
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Resistance Value 5.6 Ohm
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.6 mm
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 125 °C
Tolerance 1 %
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.6 mm
Product Length 3.2 mm