ERJP03F1603V Panasonic
ERJP03F1603V Images
Please contact us for more photos of ERJP03F1603V
Part Number ERJP03F1603V
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 160K Ohm \u00b11% 1 5W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Punched Carrier T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERJP03F1603V
Datasheet download ERJP03F1603V.pdf
Request Quotation for ERJP03F1603V
ERJP03F1603V Specifications
Part Number ERJP03F1603V
Package Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Termination Style Wraparound
Type Thick Film
Supplier Package 0603
Pin Count 2
Resistance Value 160 kOhm
Case Size 0603
Case Style Molded
Maximum Processing Temperature 260 °C
Rad Hard No
Tolerance ±1 %
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Power Rating 1|5 W
Lead Finish Tin
Mounting Surface Mount
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm