ERJS02D2400X Panasonic
ERJS02D2400X Images
Please contact us for more photos of ERJS02D2400X
Part Number ERJS02D2400X
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 240 Ohm 0.5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Punched Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERJS02D2400X
Datasheet download ERJS02D2400X.pdf
Request Quotation for ERJS02D2400X
ERJS02D2400X Specifications
Part Number ERJS02D2400X
Termination Style Wraparound
Resistance Value 240 Ohm
Supplier Package 0402
Pin Count 2
Rad Hard No
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Tolerance 0.5 %
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 155 °C
Power Rating 0.1 W
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm