| Part Number | ERJU02J750X |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 697990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Thick Film 0402 75 Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Punched Paper T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Fixed Single-Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ERJU02J750X |
| Datasheet download |
| Part Number | ERJU02J750X |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Case Size | 0402 |
| Resistance Value | 75 Ohm |
| Product Dimensions | 1 x 0.5 x 0.35 |
| Operating Temperature | -55 to 155 °C |
| Power Rating | 0.1 W |
| Lead Finish | Tin |
| Supplier Package | 0402 |
| Case Style | Molded |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Temperature Coefficient | ±200 ppm/°C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 5 % |
| Termination Style | Wraparound |
| Product Depth | 0.5 mm |
| Product Height | 0.35 mm |
| Product Length | 1 mm |
| Product Weight | 0.8 mg |
| Replacement Part Number | PART-ERJU02J750X |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Res Thick Film 0805 100 Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ-6ENF1000V.pdf |
|
Vishay | RES THNFLM 0505 2.5K OHM 0.125W 0.10% 25PPM 0.001% SMD Download PDF datasheet for M55342E02B2B50SWS.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0603 140K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for KTR03EZPF1403.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 1206 100 Ohm 5% 1 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ-8GEYJ101V.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0805 316Ohm 1% 2 5W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for ESR10EZPF3160.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0603 1K Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ-3GEYJ102V.pdf |
|
Bourns | Res Thick Film 0201 806K Ohm 1% 1 20W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for CR0201-FW-8063GZ2.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 1206 13K Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ8ENF1302V.pdf |
|
TE Connectivity | Res Thin Film 0805 10K Ohm 0.1% 1 10W \u00b110ppm \u00b0C Molded SMD T R Download PDF datasheet for 1676153-2.pdf |
|
NIC Components | Res Metal Strip 2512 0.0005 Ohm 3% 3W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD T R Download PDF datasheet for NCSR300HM50ETRGF.pdf |