| Part Number | BAP51-02,115 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 118310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode PIN 60V 2-Pin SOD-523 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BAP51-02,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | BAP51-02,115 |
|---|---|
| Maximum Reverse Voltage | 60 V |
| Configuration | Single |
| Maximum Series Resistance @ Maximum IF | 2.5@10mA Ohm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Power Dissipation | 715 mW |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Forward Voltage | 1.1 V |
| Frequency Range | VHF |
| Maximum Series Resistance @ Minimum IF | [email protected] Ohm |
| Product Dimensions | 1.25 x 0.85 x 0.65 mm |
| Supplier Package | SOD-523 |
| Maximum Forward Current | 50 mA |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum Diode Capacitance | 0.35@5V pF |
| Package | 2SOD-523 |
| Replacement Part Number | PART-BAP51-02,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Diode Zener Single 8.2V 5% 250mW 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BZX84-C8V2,215.pdf |
|
ROHM | Diode Switching 80V 0.15A 3-Pin SMD T R Download PDF datasheet for DAN202KT146.pdf |
|
ON Semiconductor | ESD Suppressor TVS 16KV 6-Pin SC-74 T R Download PDF datasheet for MMQA33VT1G.pdf |
|
ROHM | Diode Schottky 30V 1A 2-Pin PMDU T R Download PDF datasheet for RB160M-30TR.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Schottky 60V 6A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for MBRD660CTRLG.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 3.3V 5% 500mW 2-Pin ALF Ammo Download PDF datasheet for BZX79-C3V3,133.pdf |
|
Toshiba | 2 devices, Series, IO=0.215A(max), VR=100V(max) Download PDF datasheet for BAV99.pdf |
|
Leshan Radio | Diode Schottky Fast Recovery Rectifier 50V 1A 2-Pin DO-41 Download PDF datasheet for FR101G.pdf |
|
ON Semiconductor | ESD Suppressor TVS 30KV 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SZNUP2105LT1G.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode Schottky 200V 4A 3-Pin(2+Tab) PowerDI 5 T R Download PDF datasheet for PDS4200H-13.pdf |