| Part Number | DS1814BR-5+T&R |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 535450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Processor Supervisor 1V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS1814BR-5+T&R |
| Datasheet download |
| Part Number | DS1814BR-5+T&R |
|---|---|
| Minimum Reset Threshold Voltage | 4.5 V |
| Maximum Reset Active Time | 280 ms |
| Monitored Voltage | 1 to 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Manual Reset | No |
| Output Driver | Active High/Active Low/Push-Pull |
| Pin Count | 5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Supply Current | 15 uA |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 4.75 V |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.63 x 1.1 mm |
| Chip Enable Signals | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1 V |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-DS1814BR-5+T&R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.625V 1.575V 1.8V to 5V 0.9V to 3.3V 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MAX6736XKRVD3+T.pdf |
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Detect 6.5V 6-Pin SON T R Download PDF datasheet for TPS3780ADRYR.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.93V 2.5V 3V 3.3V 5V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6361LUT29+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 3.08V 3V 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX709TCSA+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.38V 2.5V 3V 3.3V 5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX824MEUK+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.88V 3.3V 4-Pin(3+Tab) SOT-223 Download PDF datasheet for DS1233AZ-10+.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.62V 4.37V 4.5V 4.75V 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX1232CSA+.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 3.08V 2.5V 3V 3.3V 5V 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6366PKA31+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.93V 1V to 5.5V 4-Pin(3+Tab) SOT-143 T R Download PDF datasheet for MAX6315US29D3+T.pdf |
|
ON Semiconductor | Volt Supervisor Detect 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for NCP303LSN28T1G.pdf |