TPS3619-33DGKR Texas Instruments
TPS3619-33DGKR Images
Please contact us for more photos of TPS3619-33DGKR
Part Number TPS3619-33DGKR
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Processor Supervisor 2.93V 3.3V 5V 8-Pin VSSOP T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level TPS3619-33DGKR
Datasheet download TPS3619-33DGKR.pdf
Request Quotation for TPS3619-33DGKR
TPS3619-33DGKR Specifications
Part Number TPS3619-33DGKR
Supplier Package VSSOP
Rad Hard No
Maximum Reset Threshold Voltage 3 V
Monitored Voltage 3.3|5 V
Maximum Reset Active Time 140 ms
Product Dimensions 3 x 3 x 0.97 mm
Maximum Power Dissipation 470 mW
Manual Reset Yes
Chip Enable Signals No
Maximum Supply Current 40 uA
Output Driver Active Low
Operating Temperature -40 to 85 °C
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Battery Backup Switching Yes
Power Fail Detection Yes
Minimum Reset Threshold Voltage 2.88 V
Typical Operating Supply Voltage 3.3 V
Minimum Operating Supply Voltage 1.65 V
Number of Supervisors 1
Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V