| Part Number | P1170.142NLT |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse |
| Quantity in stock | 837190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 1.4uH 30% 100KHz 11A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | P1170.142NLT |
| Datasheet download |
| Part Number | P1170.142NLT |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| Operating Temperature | -40 to 130 °C |
| Package/Case | 12.24 X 12.24 X 6 |
| Product Dimensions | 12.24 x 12.24 x 6 mm |
| Protection Style | Shielded |
| Rad Hard | No |
| Technology | Wirewound |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Product Depth | 12.24 mm |
| Product Height | 6 mm |
| Product Length | 12.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-P1170.142NLT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | BNSSRN6045-221M Download PDF datasheet for SRN6045-221M.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Wirewound 1mH 20% 100KHz Ferrite 100mA 1210 Embossed T R Download PDF datasheet for CBC3225T102MR.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Bead Shielded Multi-Layer 600 Ohm 25% 100MHz Ferrite 800mA 0603 T R Download PDF datasheet for ACML-0603H-601-T.pdf |
|
API Delevan | SURFACE MOUNT, SHIELDED INDUCTOR, .33 UH Download PDF datasheet for S1008-331F.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 300nH 10% 100KHz Ferrite 42A T R Download PDF datasheet for FP1107R2-R30-R.pdf |
|
KEMET | MULTILAYER CHIP INDUCTORS Download PDF datasheet for L0603CR47KSMST.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 800Ohm 100MHz 8A 2220 T R Download PDF datasheet for HR2220V801R-10.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 3.3uH 20% 1KHz 28Q-Factor Ferrite 2.15A T R Download PDF datasheet for SDR0403-3R3ML.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Bead Multi-Layer 7Ohm 25% 100MHz Ferrite 2.2A 0805 T R Download PDF datasheet for ACML-0805-070-T.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 210nH 10% 100KHz Ferrite 68A T R Download PDF datasheet for FP1308R3-R21-R.pdf |