| Part Number | P1170.563NLT |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse |
| Quantity in stock | 767630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 56uH 20% 100KHz 2A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | P1170.563NLT |
| Datasheet download |
| Part Number | P1170.563NLT |
|---|---|
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Operating Temperature | -40 to 130 °C |
| Product Dimensions | 12.24 x 12.24 x 6 mm |
| Protection Style | Shielded |
| Package/Case | 12.24 X 12.24 X 6 |
| Product Depth | 12.24 mm |
| Product Height | 6 mm |
| Product Length | 12.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-P1170.563NLT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Ind Power Wirewound 220uH 10% 1KHz 12Q-Factor Ferrite 490mA T R Download PDF datasheet for SDR0805-221KL.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 0.47uH 20% 1MHz Powdered Iron 4.5A 1008 T R Download PDF datasheet for SRP2512-R47M.pdf |
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 100uH 5% 2.52MHz 40Q-Factor Ferrite 110mA 1812 T R Download PDF datasheet for CM453232-101JL.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 1MHz 6.8A Carrier T R Download PDF datasheet for CDMC6D28NP-2R2MC.pdf |
|
Laird | Ind Common Mode Choke 90Ohm 100MHz 400mA 0805 T R Download PDF datasheet for CM0805D900R-10.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 470nH 20% 100KHz 6.7A 1212 T R Download PDF datasheet for IHLP1212AEERR47M11.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Ind High Frequency Chip Multi-Layer 100nH 5% 100MHz 12Q-Factor 300mA 0603 Paper T R Download PDF datasheet for CIH10TR10JNC.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Unshielded Wirewound 12nH 2% 250MHz 26Q-Factor Ceramic 640mA 0402 T R Download PDF datasheet for AISC-0402-12NG-T.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 19.4uH 10% 8.5A Download PDF datasheet for PA2050.193NL.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 600Ohm 100MHz Ferrite 300mA 0603 T R Download PDF datasheet for HZ0603C601R-10.pdf |