| Part Number | CTX68-4P-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 305840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Wirewound 67.37uH 269.5uH 20% 100KHz Powdered Iron 1.1A 0.55A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CTX68-4P-R |
| Datasheet download |
| Part Number | CTX68-4P-R |
|---|---|
| Product Dimensions | 13.97 x 13.97 x 6.35 mm |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Package/Case | 13.97 X 13.97 X 6.35 |
| Technology | Wirewound |
| Tolerance | 20 % |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Depth | 13.97 mm |
| Product Height | 6.35 mm |
| Product Length | 13.97 mm |
| Replacement Part Number | PART-CTX68-4P-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind Chip Molded Wirewound 2.7uH 5% 7.96MHz 30Q-Factor Powdered Iron 290mA 1210 T R Download PDF datasheet for IMC1210ER2R7J.pdf |
|
Eaton | IND FP 140nH 70A PK 2 PAD SMT - |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 68uH 30% 100KHz 20Q-Factor Ferrite 1.2A T R Download PDF datasheet for SRU8043-680Y.pdf |
|
Eaton | IND HC 3.3UH 16A MOLDED 2 PADS SMT Download PDF datasheet for HCM1104-3R3-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 4.7uH 20% 1KHz 28Q-Factor Ferrite 1.7A T R Download PDF datasheet for SDR0403-4R7ML.pdf |
|
TDK | Ind Chip Molded Wirewound 33uH 10% 100KHz 27Q-Factor Ferrite 105mA 1210 Blister T R Download PDF datasheet for B82422-A1333-K100.pdf |
|
Abracon | Ind RF Unshielded 56nH 10% 300MHz 70Q-Factor Air 320mA T R Download PDF datasheet for AIAC-0805C-56NK-T.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 8Q-Factor Ferrite 1.72A T R Download PDF datasheet for SRR4018-4R7Y.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Power Chip Shielded Wirewound 2.2uH 30% 1MHz Ferrite 1.6A 1210 Embossed T R Download PDF datasheet for LQH32PN2R2NN0L.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 220uH 30% 100KHz Ferrite 1A T R Download PDF datasheet for DR1050-221-R.pdf |