| Part Number | HCM1104-R90-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 703350 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Shielded Wirewound 900nH 20% 100KHz Powdered Iron 22A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCM1104-R90-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HCM1104-R90-R |
|---|---|
| Protection Style | Shielded |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Dimensions | 11.5 x 10.3 x 4 mm |
| Type | High Current Power |
| Package/Case | 11.5 X 10.3 X 4 |
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| Core Material | Powdered Iron |
| Tolerance | 20 % |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Depth | 10.3 mm |
| Product Height | 4 mm |
| Product Length | 11.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-HCM1104-R90-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Ind Power Choke Shielded Wirewound 5.1uH 30% 100KHz 4.35A Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELLATV5R1N.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 280nH 10% 100KHz Ferrite 51A T R Download PDF datasheet for FP0906R1-R28-R.pdf |
|
NIC Components | Ind Power Shielded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz 3.5A T R Download PDF datasheet for NPIS60P6R8MTRF.pdf |
|
TDK | Ind Power 10uH 20% 100KHz Ferrite 1.44A Blister T R Download PDF datasheet for B82471A1103M.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 88uH 25% 100KHz Ferrite 3.98A 1.99A T R Download PDF datasheet for DRAQ127-220-R.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 100uH 20% 100KHz 600mA Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL6UH101M.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 300nH 10% 100KHz Ferrite 53A T R Download PDF datasheet for FP1505R1-R30-R.pdf |
|
TDK | Ind Wirewound 4.7uH 5% 7.96MHz 20Q-Factor Ferrite 90mA 0805 T R Download PDF datasheet for B82498B1472J.pdf |
|
Pulse | Ind Power Shielded Wirewound 560uH 20% 100KHz 530mA T R Download PDF datasheet for P1169.564NLT.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 150nH 10% 100KHz Ferrite 46A T R Download PDF datasheet for FP1105R1-R15-R.pdf |