| Part Number | SRR0735A-330M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 651780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 33uH 20% 1KHz Ferrite 1A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR0735A-330M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR0735A-330M |
|---|---|
| Package/Case | 7.3 X 7.3 X 3.5 |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Technology | Wirewound |
| Supplier Package | SMD |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 2 |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Type | Power |
| Max Processing Temp | 250 |
| Product Dimensions | 7.3 x 7.3 x 3.5 |
| Protection Style | Shielded |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 7.3 mm |
| Product Height | 3.5 mm |
| Product Length | 7.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR0735A-330M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 32nH 10% 100KHz Ferrite 65A T R Download PDF datasheet for FP0805R1-R03-R.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Powdered Iron 20A T R Download PDF datasheet for HCM1305-2R2-R.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 110nH 10% 100KHz Ferrite 57A T R Download PDF datasheet for FP1308R1-R11-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 10uH 20% 1KHz 30Q-Factor Ferrite 1.45A T R Download PDF datasheet for SDR0604-100ML.pdf |
|
Bourns | Ind Data Line Choke 51uH 25% 100KHz Ferrite 500mA T R Download PDF datasheet for DR331-513AE.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 220uH 10% 1KHz 24Q-Factor Ferrite 1.6A T R Download PDF datasheet for SRR1280A-221K.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Powdered Iron 29A T R Download PDF datasheet for HCM1305-1R0-R.pdf |
|
TDK | Ind High Current Chip Molded Wirewound 100uH 10% 796KHz 20Q-Factor Ferrite 350mA 2220 Blister T R Download PDF datasheet for B82442H1104K.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded 22uH 20% 1KHz Ferrite 1.65A T R Download PDF datasheet for SRR0745A-220M.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 300nH 10% 100KHz Ferrite 60A T R Download PDF datasheet for FP1007R1-R30-R.pdf |