| Part Number | DRA74-471-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 758640 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 470uH 20% 100KHz 383mA T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DRA74-471-R |
| Datasheet download |
| Part Number | DRA74-471-R |
|---|---|
| Package/Case | 7.6 X 7.6 X 4.35 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Technology | Wirewound |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 20 % |
| Rad Hard | No |
| Protection Style | Shielded |
| Operating Temperature | -40 to 165 °C |
| Product Dimensions | 7.6 x 7.6 x 4.35 mm |
| Product Depth | 7.6 mm |
| Product Height | 4.35 mm |
| Product Length | 7.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-DRA74-471-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 1uH 20% 1MHz Powdered Iron 2.1A 0805 T R Download PDF datasheet for SRP2010-1R0M.pdf |
|
TDK | Ind Laser Cut 39nH 5% 100MHz 14Q-Factor Copper Plated Ceramic 300mA 0603 T R Download PDF datasheet for B82496C3390J.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 47uH 10% 1KHz 22Q-Factor Ferrite 720mA T R Download PDF datasheet for SDR0604-470KL.pdf |
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 22uH 10% 2.52MHz 50Q-Factor Ferrite 180mA 1812 T R Download PDF datasheet for CM453232-220KL.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz 16Q-Factor Ferrite 4.4A T R Download PDF datasheet for SRR1210-330M.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Ferrite 5.5A T R Download PDF datasheet for UP2B-4R7-R.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 1KOhm 25% 100MHz Ferrite 1.5A 1806 Embossed T R Download PDF datasheet for BLM41PG102SN1L.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead Shielded 210nH 100KHz 25A 23.5 X 11 X 5mm T R Download PDF datasheet for PA2494HLT.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 150uH 10% 1KHz 58Q-Factor Ferrite 800mA T R Download PDF datasheet for SDR1005-151KL.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Chip Wirewound 2.2uH 20% 7.96MHz Ferrite 640mA 0805 T R Download PDF datasheet for CBC2012T2R2M.pdf |