PE-1812ACC110STS Pulse
PE-1812ACC110STS Images
Please contact us for more photos of PE-1812ACC110STS
Part Number PE-1812ACC110STS
Manufacturer Pulse
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Common Mode Choke Shielded Wirewound 11uH 600 Ohm 25% 10MHz Ceramic 360mA 1812 T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level PE-1812ACC110STS
Datasheet download PE-1812ACC110STS.pdf
Request Quotation for PE-1812ACC110STS
PE-1812ACC110STS Specifications
Part Number PE-1812ACC110STS
Inductance 11 uH
Rad Hard No
Type Common Mode Choke
Core Material Ceramic
Package Dimensions 4.5 x 3.2 x 3 mm
Operating Temperature -40 to 125 °C
Maximum Processing Temperature 240 °C
Lead Finish Tin
Pin Count 4
Supplier Package 1812
Package/Case 1812
Protection Style Shielded
Tolerance 25 %
Maximum DC Current 360 mA
Test Frequency 10 MHz
Impedance 600 Ohm
Technology Wirewound
Maximum DC Resistance 0.5 Ohm
Product Depth 3.2 mm
Product Height 3 mm
Product Length 4.5 mm