| Part Number | PE-53831SNL |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse |
| Quantity in stock | 812190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Wirewound 53uH 20% 1.87A |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PE-53831SNL |
| Datasheet download |
| Part Number | PE-53831SNL |
|---|---|
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature | -40 to 130 °C |
| Package/Case | 15.75 X 15.24 X 9.91 |
| Product Dimensions | 15.75 x 15.24 x 9.91 mm |
| Product Depth | 15.24 mm |
| Product Height | 9.91 mm |
| Product Length | 15.75 mm |
| Replacement Part Number | PART-PE-53831SNL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 300nH 10% 100KHz Ferrite 51A T R Download PDF datasheet for FP1007R2-R30-R.pdf |
|
Laird | Ind Power Shielded Molded 2.2uH 20% 10.1A Download PDF datasheet for MGV12022R2M-10.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 300uH 1200uH 20% Iron 320mA 160mA T R Download PDF datasheet for PM3602-300-RC.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Chip Wirewound 4.7uH 20% 1MHz Ferrite 310mA 0603 T R Download PDF datasheet for BRL1608T4R7M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 15uH 20% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 1.05A T R Download PDF datasheet for SDR0503-150ML.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Chip Bead Shielded Multi-Layer 600Ohm 25% 100MHz Ferrite 300mA 0402 T R Download PDF datasheet for BK 1005HS601-T.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz 28Q-Factor Ferrite 450mA T R Download PDF datasheet for SRR7032-101M.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 53uH 20% 1.87A Download PDF datasheet for PE-53831SNL.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 600 Ohm 100MHz 3A 1206 T R Download PDF datasheet for HI1206N601R-10.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 88uH 20% 100KHz Ferrite 1.62A 0.811A T R Download PDF datasheet for SRF0703-220M.pdf |