| Part Number | DAP222MT2L |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Quantity in stock | 591260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Switching 80V 0.3A 3-Pin VDM T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DAP222MT2L |
| Datasheet download |
| Part Number | DAP222MT2L |
|---|---|
| Peak Reverse Recovery Time | 4 ns |
| Mounting | Surface Mount |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 4 A |
| Supplier Package | VDM |
| Type | Switching Diode |
| Peak Reverse Current | 0.1@70V uA |
| Pin Count | 3 |
| Max Processing Temp | 260|265 |
| Configuration | Dual Common Anode |
| Operating Temperature | -55 to N/A °C |
| Product Dimensions | 1.2 x 0.8 x 0.45 mm |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 80 V |
| Rad Hard | No |
| Peak Average Forward Current | 0.3 A |
| Peak Forward Voltage | [email protected] V |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Package | 3VDM |
| Replacement Part Number | PART-DAP222MT2L |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | XSTR SBIP NPN 500MA SOT-23 - |
|
Nexperia | ESD Suppressor TVS 10KV 2-Pin SOD-523 T R Download PDF datasheet for PESD5V0U1BB,115.pdf |
|
Nexperia | Diode Switching 125V 0.25A 2-Pin Mini-MELF T R Download PDF datasheet for BAS45AL,115.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode Small Signal Switching 200V 0.2A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MMBD1401.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 33V 5% 300mW 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MMBZ5257BLT1G.pdf |
|
Nexperia | Diode Schottky 15V 0.03A 3-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for 1PS70SB84,115.pdf |
|
Vishay | Diode Schottky Rectifier 25V 1A 2-Pin DO-214AA Plastic T R Download PDF datasheet for VS-10BQ015-M3 5BT.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode Zener Single 5.6V 2% 200mW 2-Pin SOD-323F T R Download PDF datasheet for MM3Z5V6B.pdf |
|
Vishay | Diode Schottky 100V 40A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube Download PDF datasheet for VS-43CTQ100PbF.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode Rectifier Bridge Single 1KV 20A 4-Pin TS-6P Bulk Download PDF datasheet for DFB20100F162.pdf |