| Part Number | FERD20H100STS |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Quantity in stock | 367320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Rectifying 100V 20A 3-Pin TO-220AB Tube |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FERD20H100STS |
| Datasheet download |
| Part Number | FERD20H100STS |
|---|---|
| Peak Forward Voltage | 0.65@10A V |
| Rad Hard | No |
| Screening Level | Industrial |
| Peak Reverse Current | 140@100V uA |
| Peak Average Forward Current | 20@Tc=155C A |
| Type | Rectifying Diode |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Package Dimensions | 10.4 x 4.6 x 9.15 mm |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 100 V |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Supplier Package | TO-220AB |
| Configuration | Single Dual Anode |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 250 A |
| Pin Count | 3 |
| Package | 3TO-220AB |
| Replacement Part Number | PART-FERD20H100STS |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Diode Schottky 60V 1A 2-Pin DO-214AC T R Download PDF datasheet for SS16.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single Dual Anode 13.25V 5% 1W 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T R Download PDF datasheet for BZV49-C13,115.pdf |
|
ROHM | Diode Small Signal Schottky 30V 0.2A 4-Pin UMD T R Download PDF datasheet for RB481KTL.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 43V 5% 500mW 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for 1SMA5940BT3G.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Small Signal Switching 70V 0.715A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SBAV99LT1G.pdf |
|
Vishay | Diode Switching 200V 8A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for VS-MURB820TRLPbF.pdf |
|
Vishay | Diode Rectifier Bridge Single 200V 1.5A 4-Pin Case WOG Bulk Download PDF datasheet for W02G-E4 51.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 62V 5% 500mW 2-Pin ALF T R Download PDF datasheet for BZX79-C62,113.pdf |
|
Vishay | Diode Switching 600V 20A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for 20ETF06STRLPBF.pdf |
|
Vishay | Diode Schottky 100V 1A 2-Pin DO-214AC Plastic T R Download PDF datasheet for SS1H10HE3_A I.pdf |