MBRB20100CTG ON Semiconductor
MBRB20100CTG Images
Please contact us for more photos of MBRB20100CTG
Part Number MBRB20100CTG
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 100V 20A 3-Pin(2+Tab) D2PAK Rail
ROHS Compliant Yes
MSL Level MBRB20100CTG
Datasheet download MBRB20100CTG.pdf
Request Quotation for MBRB20100CTG
MBRB20100CTG Specifications
Part Number MBRB20100CTG
Lead Finish Matte Tin
Peak Reverse Current 100 uA
Mounting Surface Mount
Peak Non-Repetitive Surge Current 150 A
Peak Forward Voltage 0.95 V
Peak Reverse Repetitive Voltage 100 V
MSL Level 1
Pin Count 3
Configuration Dual Common Cathode
Product Dimensions 10.29 x 9.65 x 4.83 mm
Supplier Package D2PAK
Type Schottky Diode
Rad Hard No
Peak Average Forward Current 20 A
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -65 to 175 °C