PMEG060V050EPDZ Nexperia
PMEG060V050EPDZ Images
Please contact us for more photos of PMEG060V050EPDZ
Part Number PMEG060V050EPDZ
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky Rectifier 60V 5A 3-Pin SOT-1289 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level PMEG060V050EPDZ
Datasheet download PMEG060V050EPDZ.pdf
Request Quotation for PMEG060V050EPDZ
PMEG060V050EPDZ Specifications
Part Number PMEG060V050EPDZ
MSL Level 1
Peak Reverse Current 400 uA
Pin Count 3
Operating Temperature -55 to 175 °C
Product Dimensions 4.4(Max) x 5.9(Max) x 0.82(Max)
Lead Finish Tin
Peak Reverse Recovery Time 17 ns
Peak Forward Voltage 0.56 V
Peak Reverse Repetitive Voltage 60 V
Screening Level Automotive
Peak Average Forward Current 5@Tsp=165C A
Peak Non-Repetitive Surge Current 160 A