RB060M-60DDTR ROHM
RB060M-60DDTR Images
Please contact us for more photos of RB060M-60DDTR
Part Number RB060M-60DDTR
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description SMD DIODES 60V
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level RB060M-60DDTR
Datasheet download RB060M-60DDTR.pdf
Request Quotation for RB060M-60DDTR
RB060M-60DDTR Specifications
Part Number RB060M-60DDTR
Lead Free Yes
Peak Average Forward Current 2@Tc=55C A
Mounting Surface Mount
Peak Reverse Current 50 uA
Peak Reverse Repetitive Voltage 60 V
Peak Non-Repetitive Surge Current 30 A
Operating Temperature -40 to 150 °C
Screening Level Automotive
Packaging Tape and Reel
Peak Forward Voltage 0.61 V