SGL41-40-E3 97 Vishay
SGL41-40-E3 97 Images
Please contact us for more photos of SGL41-40-E3 97
Part Number SGL41-40-E3 97
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 40V 1A 2-Pin DO-213AB T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level SGL41-40-E3 97
Datasheet download SGL41-40-E3 97.pdf
Request Quotation for SGL41-40-E3 97
SGL41-40-E3 97 Specifications
Part Number SGL41-40-E3 97
Peak Reverse Repetitive Voltage 40 V
Peak Forward Voltage 0.5 V
Pin Count 2
Rad Hard No
Type Schottky Diode
Configuration Single
Supplier Package DO-213AB
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Peak Non-Repetitive Surge Current 30 A
MSL Level 1
Peak Average Forward Current 1 A
Peak Reverse Current 500 uA
Product Dimensions 5.2 x 2.67 x 2.67 mm
Max Processing Temp 250|260
Operating Temperature -55 to 125 °C