STPS1150 STMicroelectronics
STPS1150 Images
Please contact us for more photos of STPS1150
Part Number STPS1150
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 150V 1A 2-Pin DO-41 Ammo
ROHS Compliant Yes
MSL Level STPS1150
Datasheet download STPS1150.pdf
Request Quotation for STPS1150
STPS1150 Specifications
Part Number STPS1150
Rad Hard No
Peak Forward Voltage 0.89@2A V
Pin Count 2
Peak Reverse Repetitive Voltage 150 V
Peak Non-Repetitive Surge Current 75 A
Operating Temperature -65 to 175 °C
Type Schottky Diode
Configuration Single
Peak Reverse Current 1 uA
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 5.2 x 2.71 x 2.71 mm
Supplier Package DO-41
Mounting Through Hole
Peak Average Forward Current 1 A
Package 2DO-41
Replacement Part Number PART-STPS1150
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for STPS1150
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
PMEG6020ER,115
Nexperia
Diode Schottky 60V 2A 2-Pin SOD-123W T R