V15P45-M3 86A Vishay
V15P45-M3 86A Images
Please contact us for more photos of V15P45-M3 86A
Part Number V15P45-M3 86A
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 45V 15A 3-Pin SMPC T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level V15P45-M3 86A
Datasheet download V15P45-M3 86A.pdf
Request Quotation for V15P45-M3 86A
V15P45-M3 86A Specifications
Part Number V15P45-M3 86A
Configuration Single Dual Anode
Pin Count 3
Peak Reverse Current 1500 uA
Peak Non-Repetitive Surge Current 210 A
Peak Forward Voltage 0.58 V
Product Dimensions 4.35 x 6.15 x 1.2 mm
Rad Hard No
Supplier Package SMPC
Type Schottky Diode
Peak Average Forward Current 15 A
Peak Reverse Repetitive Voltage 45 V
Operating Temperature -40 to 150 °C
Mounting Surface Mount
Package 3SMPC
Replacement Part Number PART-V15P45-M3 86A
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for V15P45-M3 86A