ESR10EZPJ240 ROHM
ESR10EZPJ240 Images
Please contact us for more photos of ESR10EZPJ240
Part Number ESR10EZPJ240
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 24 Ohm 5% 2 5W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ESR10EZPJ240
Datasheet download ESR10EZPJ240.pdf
Request Quotation for ESR10EZPJ240
ESR10EZPJ240 Specifications
Part Number ESR10EZPJ240
Case Size 0805
Lead Finish Tin Over Nickel
Resistance Value 24 Ohm
Power Rating 0.4 W
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.55
Operating Temperature -55 to 155 °C
Military Standard
Failure Rate
Package Type SMD
Type Thick Film
Pin Count 2
Rad Hard No
Case Style Molded
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Tolerance 5 %
Max Processing Temp 260
Supplier Package 0805
Termination Style Wraparound
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 2 mm