KTR03EZPF1002 ROHM
KTR03EZPF1002 Images
Please contact us for more photos of KTR03EZPF1002
Part Number KTR03EZPF1002
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 10K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level KTR03EZPF1002
Datasheet download KTR03EZPF1002.pdf
Request Quotation for KTR03EZPF1002
KTR03EZPF1002 Specifications
Part Number KTR03EZPF1002
Mounting Surface Mount
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Case Size 0603
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45
Power Rating 0.1 W
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin Over Nickel
Package Type
Military Standard
Failure Rate
Resistance Value 10 kOhm
Case Style Molded
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Supplier Package 0603
Pin Count 2
Type Thick Film
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm