LTR18EZPJ102 ROHM
LTR18EZPJ102 Images
Please contact us for more photos of LTR18EZPJ102
Part Number LTR18EZPJ102
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res 1206 1K Ohm 5% 3 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level LTR18EZPJ102
Datasheet download LTR18EZPJ102.pdf
Request Quotation for LTR18EZPJ102
LTR18EZPJ102 Specifications
Part Number LTR18EZPJ102
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Failure Rate
Package Type
Military Standard
Resistance Value 1 kOhm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Case Style Molded
Tolerance 5 %
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Pin Count 2
Rad Hard No
Type Thick Film
Supplier Package 1206
Termination Style Wraparound
Case Size 1206
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm