MCR006YRTF1801 ROHM
MCR006YRTF1801 Images
Please contact us for more photos of MCR006YRTF1801
Part Number MCR006YRTF1801
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0201 1.8K Ohm 1% 1 24W \u00b1250ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR006YRTF1801
Datasheet download MCR006YRTF1801.pdf
Request Quotation for MCR006YRTF1801
MCR006YRTF1801 Specifications
Part Number MCR006YRTF1801
Temperature Coefficient ±250 ppm/°C
Case Size 0201
Mounting Surface Mount
Resistance Value 1.8 kOhm
Lead Finish Tin Over Nickel
Package Dimensions 0.6 x 0.3 x 0.23 mm
Supplier Package 0201
Tolerance 1 %
Package Type SMD
Operating Temperature -55 to 125 °C
Maximum Processing Temperature 260 °C
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.3 mm
Product Height 0.23 mm
Product Length 0.6 mm