MCR006YRTF5600 ROHM
MCR006YRTF5600 Images
Please contact us for more photos of MCR006YRTF5600
Part Number MCR006YRTF5600
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0201 560 Ohm 1% 1 24W \u00b1250ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR006YRTF5600
Datasheet download MCR006YRTF5600.pdf
Request Quotation for MCR006YRTF5600
MCR006YRTF5600 Specifications
Part Number MCR006YRTF5600
Temperature Coefficient ±250 ppm/°C
Mounting Surface Mount
Case Size 0201
Tolerance 1 %
Package Dimensions 0.6 x 0.3 x 0.23 mm
Supplier Package 0201
Lead Finish Tin Over Nickel
Package Type SMD
Operating Temperature -55 to 125 °C
Failure Rate
Military Standard
Maximum Processing Temperature 260 °C
Resistance Value 560 Ohm
Rad Hard No
Pin Count 2
Case Style Molded
Type Thick Film
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.3 mm
Product Height 0.23 mm
Product Length 0.6 mm