MCR006YZPF49R9 ROHM
MCR006YZPF49R9 Images
Please contact us for more photos of MCR006YZPF49R9
Part Number MCR006YZPF49R9
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0201 49.9 Ohm 1% 1 24W \u00b1250ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR006YZPF49R9
Datasheet download MCR006YZPF49R9.pdf
Request Quotation for MCR006YZPF49R9
MCR006YZPF49R9 Specifications
Part Number MCR006YZPF49R9
Temperature Coefficient ±250 ppm/°C
Case Size 0201
Mounting Surface Mount
Supplier Package 0201
Lead Finish Tin Over Nickel
Operating Temperature -55 to 155 °C
Package Type SMD
Tolerance 1 %
Failure Rate
Military Standard
Resistance Value 49.9 Ohm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Type Thick Film
Pin Count 2
Case Style Molded
Rad Hard No
Termination Style Wraparound
Package Dimensions 0.6 x 0.3 x 0.23 mm
Product Depth 0.3 mm
Product Height 0.23 mm
Product Length 0.6 mm