ESR18EZPJ5R1 ROHM
ESR18EZPJ5R1 Images
Please contact us for more photos of ESR18EZPJ5R1
Part Number ESR18EZPJ5R1
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 5.1 Ohm 5% 1 3W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ESR18EZPJ5R1
Datasheet download ESR18EZPJ5R1.pdf
Request Quotation for ESR18EZPJ5R1
ESR18EZPJ5R1 Specifications
Part Number ESR18EZPJ5R1
Military Standard
Failure Rate
Package Type SMD
Type Thick Film
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55
Resistance Value 5.1 Ohm
Rad Hard No
Pin Count 2
Case Style Molded
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Tolerance 5 %
Supplier Package 1206
Max Processing Temp 260
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Power Rating 0.33 W
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin Over Nickel
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm