MCR006YZPJ683 ROHM
MCR006YZPJ683 Images
Please contact us for more photos of MCR006YZPJ683
Part Number MCR006YZPJ683
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0201 68K Ohm 5% 1 20W \u00b1250ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR006YZPJ683
Datasheet download MCR006YZPJ683.pdf
Request Quotation for MCR006YZPJ683
MCR006YZPJ683 Specifications
Part Number MCR006YZPJ683
Military Standard
Failure Rate
Type Thick Film
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 0.6 x 0.3 x 0.23 mm
Mounting Surface Mount
Temperature Coefficient ±250 ppm/°C
Case Size 0201
Resistance Value 68 kOhm
Power Rating 0.05 W
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 125 °C
Package Type SMD
Product Depth 0.3 mm
Product Height 0.23 mm
Product Length 0.6 mm