MCR01MRTF1000 ROHM
MCR01MRTF1000 Images
Please contact us for more photos of MCR01MRTF1000
Part Number MCR01MRTF1000
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 100 Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MRTF1000
Datasheet download MCR01MRTF1000.pdf
Request Quotation for MCR01MRTF1000
MCR01MRTF1000 Specifications
Part Number MCR01MRTF1000
Failure Rate
Military Standard
Resistance Value 100 Ohm
Rad Hard No
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Type Thick Film
Case Style Molded
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Operating Temperature -55 to 155 °C
Power Rating 0.0625 W
Tolerance 1 %
Package Type SMD
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm