MCR03EZPFX3653 ROHM
MCR03EZPFX3653 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPFX3653
Part Number MCR03EZPFX3653
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 365K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPFX3653
Datasheet download MCR03EZPFX3653.pdf
Request Quotation for MCR03EZPFX3653
MCR03EZPFX3653 Specifications
Part Number MCR03EZPFX3653
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Operating Temperature -55 to 155 °C
Resistance Value 365 kOhm
Power Rating 0.1 W
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin Over Nickel
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Package Type SMD
Failure Rate
Military Standard
Supplier Package 0603
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm