MCR01MZPF49R9 ROHM
MCR01MZPF49R9 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPF49R9
Part Number MCR01MZPF49R9
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 49.9 Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPF49R9
Datasheet download MCR01MZPF49R9.pdf
Request Quotation for MCR01MZPF49R9
MCR01MZPF49R9 Specifications
Part Number MCR01MZPF49R9
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Tolerance 1 %
Operating Temperature -55 to 155 °C
Power Rating 0.0625 W
Lead Finish Tin Over Nickel
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Package Type SMD
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35
Military Standard
Failure Rate
Resistance Value 49.9 Ohm
Rad Hard No
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Supplier Package 0402
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm