MCR01MZPF7501 ROHM
MCR01MZPF7501 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPF7501
Part Number MCR01MZPF7501
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 7.5K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPF7501
Datasheet download MCR01MZPF7501.pdf
Request Quotation for MCR01MZPF7501
MCR01MZPF7501 Specifications
Part Number MCR01MZPF7501
Resistance Value 7.5 kOhm
Type Thick Film
Supplier Package 0402
Rad Hard No
Maximum Processing Temperature 260 °C
Pin Count 2
Case Size 0402
Package Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Tolerance 1 %
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm