MCR03EZHJ153 ROHM
MCR03EZHJ153 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZHJ153
Part Number MCR03EZHJ153
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 15K Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZHJ153
Datasheet download MCR03EZHJ153.pdf
Request Quotation for MCR03EZHJ153
MCR03EZHJ153 Specifications
Part Number MCR03EZHJ153
Failure Rate
Military Standard
Resistance Value 15 kOhm
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Type Thick Film
Case Style Molded
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Tolerance 5 %
Rad Hard No
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260|265
Case Size 0603
Package Type SMD
Power Rating 0.1 W
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm