MCR03EZPFX2490 ROHM
MCR03EZPFX2490 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPFX2490
Part Number MCR03EZPFX2490
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 249 Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPFX2490
Datasheet download MCR03EZPFX2490.pdf
Request Quotation for MCR03EZPFX2490
MCR03EZPFX2490 Specifications
Part Number MCR03EZPFX2490
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260|265
Package Type SMD
Case Size 0603
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin
Power Rating 0.1 W
Tolerance 1 %
Resistance Value 249 Ohm
Failure Rate
Military Standard
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Type Thick Film
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm