MCR03EZPFX2700 ROHM
MCR03EZPFX2700 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPFX2700
Part Number MCR03EZPFX2700
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 270 Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPFX2700
Datasheet download MCR03EZPFX2700.pdf
Request Quotation for MCR03EZPFX2700
MCR03EZPFX2700 Specifications
Part Number MCR03EZPFX2700
Mounting Surface Mount
Resistance Value 270 Ohm
Case Size 0603
Tolerance 1 %
Maximum Processing Temperature 260 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Type Thick Film
Package Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Pin Count 2
Rad Hard No
Supplier Package 0603
Case Style Molded
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm