MCR03EZPFX3742 ROHM
MCR03EZPFX3742 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPFX3742
Part Number MCR03EZPFX3742
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 37.4K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPFX3742
Datasheet download MCR03EZPFX3742.pdf
Request Quotation for MCR03EZPFX3742
MCR03EZPFX3742 Specifications
Part Number MCR03EZPFX3742
Type Thick Film
Case Style Molded
Resistance Value 37.4 kOhm
Rad Hard No
Pin Count 2
Supplier Package 0603
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Tolerance 1 %
Maximum Processing Temperature 260 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Package Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm