MCR03EZPFX4990 ROHM
MCR03EZPFX4990 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPFX4990
Part Number MCR03EZPFX4990
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 499 Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPFX4990
Datasheet download MCR03EZPFX4990.pdf
Request Quotation for MCR03EZPFX4990
MCR03EZPFX4990 Specifications
Part Number MCR03EZPFX4990
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Power Rating 0.1 W
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45
Operating Temperature -55 to 155 °C
Package Type SMD
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin Over Nickel
Failure Rate
Military Standard
Resistance Value 499 Ohm
Supplier Package 0603
Max Processing Temp 260
Pin Count 2
Case Style Molded
Rad Hard No
Type Thick Film
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm