MCR01MZPF3161 ROHM
MCR01MZPF3161 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPF3161
Part Number MCR01MZPF3161
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 3.16K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPF3161
Datasheet download MCR01MZPF3161.pdf
Request Quotation for MCR01MZPF3161
MCR01MZPF3161 Specifications
Part Number MCR01MZPF3161
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Package Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Lead Finish Tin Over Nickel
Tolerance 1 %
Operating Temperature -55 to 155 °C
Resistance Value 3.16 kOhm
Type Thick Film
Pin Count 2
Case Style Molded
Supplier Package 0402
Rad Hard No
Maximum Processing Temperature 260 °C
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm