MCR03EZPJ181 ROHM
MCR03EZPJ181 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPJ181
Part Number MCR03EZPJ181
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 180 Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPJ181
Datasheet download MCR03EZPJ181.pdf
Request Quotation for MCR03EZPJ181
MCR03EZPJ181 Specifications
Part Number MCR03EZPJ181
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin
Max Processing Temp 260|265
Operating Temperature -55 to 155 °C
Resistance Value 180 Ohm
Package Type SMD
Case Size 0603
Power Rating 0.1 W
Failure Rate
Military Standard
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Tolerance 5 %
Type Thick Film
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm